CAMUZAĞILI KÖYÜ FAN CLUP

www.camizagilikoyu.tr.gg
 
AnasayfaTakvimSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Camızağılı Köyü’nün Tarihçesi

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
ALİDİNCER
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 8
Kayıt tarihi : 06/01/09
Yaş : 27
Nerden : CAMUZAĞILI KÖYÜ

MesajKonu: Camızağılı Köyü’nün Tarihçesi   07/01/09, 02:10 am

Camızağılı Köyü’nün Tarihçesi

Türklerin ana yurdu olan Orta Asya da, şimdiki Türkmenistan ile İran arasında kalan bir milyon km2 lik geniş düzlüğe Horasan eli adı verilirdi.
Horasan elinin erenlerinden Firuz beyle başlar bizim gırıntılı aşiretinin ana doluya geliş tarihçesi!
Büyük Selçuklu imparatoru Alparslan‘ın 1071. Malazgirt zaferini kazanmasıyla, Anadolunun kapıları ardına kadar açılmış, o tarihten sonra Anadolu Türklerin ikinci yurdu olmuştur.
Osmanlı imparatorluğunun yükseliş dönemi orta Asya Türklerinin ana doluya gelişini artırmıştır.
Fatih Sultan Mehmet’le başlayıp Yavuz Sultan Selim ile doruğa ulaşan Osmanlı cazibesine Firuz beyde kapılır! 70 bin çadırla Anadoluya gelir
Padişahın fermanı ile Firuz beye Osmanlı ülkesinde dilediği yerlere iskan etmesi için yetki verilir!..
Firuz bey, boy beyleriyle bir kurultay toplantısı yaparak;’’Beylerim hepimiz bir arada olarak 70 bin çadırla izdiham yaratıyoruz. Ben ana dolunun içinde bir gezi yapacağım. Sizler bu yol üzerinde tarafınızla istediğiniz yerde kalabilir. Oraya yerleşebilirsiniz ‘’der.
Böylece göçü başlatır. Aşiret Doğu Anadoludan, İç Anadoluya, oradan da Akdeniz sahillerine uzanan uzun bir yolculuktan sonra inerler. Bu arada 70 bin çadır yolculuk sırasında istedikleri yerlere yerleşip azalırlar. Mersini geçip çukur ovaya vardıkları zaman aşiretin büyük bir kısmı buraya yerleşmek ister.
O zaman çukur ovada ramazan oğlu beyliği hüküm sürüyordu.
Firuz beyin aşiretine kucak açarak iskân olmalarına büyük katkı sağlarlar. Rivayete göre bizim aşireti tepe bağa yerleştirirler.
Tarihçi Ahmet Cevdet paşa’nın aşiretleri anlatan yazılarına göre Firuz beyden ayrılan boy beylerinin birçoğu da çukur ovaya yerleşir.
Bu aşiretlerden Gırıntılı, Lekavan ve Hacılar aşireti şimdiki Kozan ilçemizin güneyindeki İmamoğlu Anavarza arasında kalan geniş ovaya yerleşirler.
Şuan bu geniş ovada genellikle bu üç aşireti oluşturan köyler yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu aşiretlerden mensubu olduğumuz Gırıntılı aşiretini Camızağılı, Üçdut, Sokutaş, Havyalı, Aslanlı ve Topallar köyleri oluştururlar.
Gırıntılı aşireti oluşturduğu bu köylerin hinterlandında yaşamlarını çadır hayatı olarak hayvanları peşinde yaşamlarını sürdürüp giderler. Aşiret yazın yaylada kışın ovada olmak tarım ve hayvancılıkla geçimlerini sürdürüp giderler.
Gırıntılı aşireti hayvanları(koyun, sığır ve atları)peşinde yaşamlarını sürdürüp gençlerine savaş talimi gibi at yarışları toy düğünleri ata güreşleri yaptırırlar, kendileride coşarlardı tarihçi Ahmet Cevdet paşa maruzatım adlı eserinde ‘’ovadaki aşiretler çok cengâver ve bahadırlar ama gırıntılı ekradı dahada yeğindi.’’diyerek bu aşireti taltif eder.
Gırıntılı aşireti hayvanları peşinde çadır hayatını devam ettirirken Kara Hasanlı ve Karacalı sülalesine.
Tarihi kaynaklara göre Karahasanlı sülalesinin atası Kara Mahmut ve onun ataları şimdiki Karacaların ataları ile şimdiki Camızağılı köyünün geniş düzlüğünde yazın yaylaya kışın höyükler üzerine çadırlarını kurarak yaşamlarını idare ettirip giderlermiş.
Osmanlı devleti arazilerini subaylarına ve devletin ileri gelenlerine tımarlı sipahi beslemek kaydıyla tarım ve hayvancılığın gelişmesini sağlarlarmış.
Şu an Camızağılı köyünün Haydarağa mahallesine adını veren Yüzbaşı Haydar'a da geniş arazi verilir.
Yüzbaşı Haydar zamanla Haydar ağa olarak örfünü sürdürür. Şu an Camızağılı köyünün bulunduğu yere mandaları (camızları) için büyük bir ağıl yaptırmış Gucuroğlu (sarı su) deresi bataklığında akşamları camızağılında toplanırlarmış.
Zamanla Haydar ağanın camızlarına bakan işçileri ve askerleri burada bir yerleşim alanı oluşturmuşlar. Haydar ağanın camız ağılı yöresi semti olarak söylenmeye başlamış.
Gırıntılı aşiretinden Kara Hasan oğlu Kara Mahmut ve Karacalı arkadaşının ölümleri sonunda Kara Mahmut un Kara Hasan arkadaşının da Karaca adında oğulları ata birliğini devam ettirirler.
İki kafadar arkadaşın kafadar çocukları rivayete göre iki bacıyı alırlar. Kara Hasanın karısı eşe, Karacanın karısı Hacca dır.
Haydar ağanın ölümü, oğlu Deli Murat'ın da müsrifliği ve işbilmezliği sonucu saltanat sona ermiş, ermiş ama Haydar ağanın camızları da kalmamış. Ama semtin adı camızağılı olarak süregelmiş.
Yaşamlarını şimdiki Camızağılı köyü çevresinde ezelden beri çadır hayatı yaşayan Kara Hasan ve Karaca o yöreye sahipliğini devam ettirmiş, sonunda kalıcı olarak köylerini oluşturmuşlar. Zamanla yanlarına gelenlerde olmuş. Haydar ağanın camızağılı O yöreye simge olarak adını verdiği için köyün adı da CAMIZAĞILI olarak kalmış.
Hesaplamalara göre Gırıntılı aşiretinin Kozan ovasında adı geçen köylerin sülalelerinin en az 500 yıllık bir yaşam öyküsünü Kara Hasan ve Karacalı sülalesi sürdürmektedir. Bu iki ailenin ataları gene hesaplamalara göre camızağılı olmadan önce bu yörede 300–350 yıllık bir geçmişi vardır.
Camızağılı olarak köy oluşu ise 150 yılın üzerindedir.
Bugün Camızağılı köyünün oluşumuna hizmet veren Karahasanlı ve Karacalı ailelerinin geçmişlerine tanrıdan rahmet diler, sülalelerini şerefle idame ettiren kalanlarına da başarılar dilerim.
01.02.2008 Naci KARA

Veysel ve Fatiş KARA dan olma; 1940 doğumlu Ankara üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi mezunu üç çocuk iki torun sahibi emekli öğretmen Naci KARA halen, hem Camızağılı köyünde hem de Adana da ikamet etmektedir. Naci KARA ya katkılarından dolayı teşekkür ederiz.


COĞRAFYA
Adana iline 72 km, Ceyhan ilçesine 26 km uzaklıktadır. Dört mahalle bir mezradan oluşur.
Büyük Camızağılı,Küçük Camızağılı,Haydarağa,Köröküzlü mahalleleri yanısıra Yalı adı verilen mezraadır. Anavarzaya tahminen sekiz on km dir.

EKONOMİ
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır ve öyün gençleri sezonluk işçi olarak çeşitli şehirlere gitmektedir

İKLİM
Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanındadır.

ALT YAPI
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.
Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://alidincer.benimforum.org
 
Camızağılı Köyü’nün Tarihçesi
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» GÖÇ YOLLARI
» kağıt katlama sanatı
» Tarihçemiz..

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
CAMUZAĞILI KÖYÜ FAN CLUP :: KÖYÜN TARİHİ-
Buraya geçin: